Mapy.cz jsou klenotem českého Seznamu a troufám si odhadnout, že neexistuje Čech, který by je neznal. Mnoho z nás je běžně používá ať už pro plánování a navigaci na pěších, či cyklo výletech, jiní i jakou auto-navigaci. Osobně jsem s Mapy.cz absolvoval cestu až do řeckých Atén a offline mapy, mě bezpečně provedly přes několik zemí bez jediného zaváhání. V naší zemi nám Mapy.cz nabízejí mnohem více možností, než konkurenční celosvětoví SW hegemoni jako je Google nebo Apple. Proto mi bylo velkou ctí v Kafemlejnku uvítat Martina Baka, který tým vyvíjející tuto aplikaci vede.
Tento díl vám přináší Luhačovická pražírna kávy. Kávové předplatné můžete spolu s Feršem a Novojem vychutnávat společně. Při zadání slevového kódu “kafemlejnek” v košíku dostanou naši posluchači exklusivní slevu 15%.
Lázeňská Káva.cz – pražírna a distributor kávovarů
Hned v úvodu se od Martina dozvídáme, že Mapy.cz jsou provozovány v Kubernetes clusteru, frontend je napsán převážně ve vanilla JavaScriptu a pouze jedna izolovaná část je napsána v Reactu. V týmu stále probíhá diskuse, zda-li se vydají cestou Reactu nebo nikoliv – kdysi se používala knihovna JAK, která je v současné době dostupná jako open-source. Data jsou ukládána převážně v PosgreSQL a jeho rozšíření PostGIS. Martin překvapivě tvrdí, že současní vývojáři nemusí nijak zásadně řešit geografickou matematiku, protože ta byla “oprogramována” před lety a od té doby funguje v podstatě beze změny.
Grafické dlaždice jsou uloženy v jedném velikém souboru, kde jsou dostupné na konkrétních souřadnicích. Aktuálně používají 9+9 fyzických strojů na poskytování rastrových dat z výše uvedeného velkého souboru a obsluhují 20 tisíc reqs/sec. Do budoucna plánují postupnou migraci na nové řešení založené na CDN, které Martin v podcastu celkem podrobně popisuje.
Pro vykreslování map používají knihovnu Mapnik a to jak pro vlastní dataset, tak i pro data přebíraná z OpenStreetMap. Na toto téma jsme se pustili i do určitého fabulování na téma schvalování úprav v OpenStreetMap, takže pokud někdo z posluchačů je v této oblasti odborníkem, budeme rádi za upřesnění informací, třeba v komentáři – díky!
Snažíme se z Martina vytáhnout více informací o tom, jak funguje algoritmus pro vyhledání optimální trasy z bodu A do bodu B avšak neúspěšně. Každopádně se dozvídáme, že algoritmus funguje samostatně jak na klientovi (přímo v aplikaci), tak na serveru. Vyhledání trasy tedy funguje i v offline režimu.
Překvapením pro nás bylo poodkrytí způsobu, jak jsou generovány návrhy na výlety v požadované délce. Čekali jsme kdoví jak sofistikovaný algoritmus pro návrhy oblíbených POI, ale vlastně se jedná jen o nalezení okruhu v okolí tak, aby uživatel neprošel 2x stejným úsekem. Plno funkcí, kde jsme čekali nějakou magii, skrývá jen velmi jednoduchá, ale praktická řešení.
Zajímavá je informace o spolupráci s Windy.com, jejímž výsledkem je i pokus o rozšíření českých map do světa pod značkou WindyMaps.
Narazili jsme i na funkce pro monitorování šíření Covidu, která je v mapách stále dostupná a zamýšleli se nad její smysluplností. Tuhle část zde nebudu podrobněji komentovat a doporučuji poslechnutí záznamu od 48 minuty.
Tým pro Mapy.cz stále hledá nové vývojáře. Hledají především Python, C++ vývojáře. Umožňují práci z domu, ale preferují setkávání 2x týdně v Praze. Probíráme, jak vypadá přijímací pohovor do Seznamu a co mohou případní uchazeči při práci v Seznamu čekat.