Díl 64. – Vývojářem ve Zboží.cz

Zboží.cz asi není třeba dlouze představovat – je to jeden ze stavebních kamenů české jedničky Seznam.cz. Agreguje nabídky zboží a umožňuje vyhledávat zajímavé nabídky skrz rozsáhlý sortiment českých e-shopů. Kombinuje katalog, fulltextové vyhledávání a PPC systém v jednom. Do tohoto dílu se nám podařilo dohodnout rozhovor s Petrem Novákem, který vede vývojáře, kteří mají rozvoj Zboží.cz na starosti. I v tomto případě jsme využili příležitosti a natočili rozhovory hned dva – v příštím díle se budete moci těšit na Martina Baka, který má na starosti Mapy.cz.

Tento díl vám přináší Luhačovická pražírna kávy. Kávové předplatné můžete spolu s Feršem a Novojem vychutnávat společně. Při zadání slevového kódu “kafemlejnek” v košíku dostanou naši posluchači exklusivní slevu 15%.

Luhačovická pražírna kávy

Petr Novák nám představil architekturu a způsob vývoje. Dozvěděli jsme se, že Zboží.cz je složeno s desítek komponent (dalo by se říci mikroslužeb) a je provozováno na privátním cloudu Seznamu z Čech. Produktová databáze je v MySQL, kde již naráží na velikostní limity a tak pokukují po Vitess.io a možnosti automatického shardování, které nabízí. Vedle toho používají také Elasticsearch a samozřejmě i vlastní “seznamácké” fulltextové vyhledávání. Zajímavé je, že frontendový index je aktualizován celý – tedy nikoliv inkrementálně, ale je vždy vybudován z nuly.

Kromě PPC části a s tím souvisejícího “účetnictví” je zajímavé načítání a agregace nabídek s tisíců e-shopů, které dohromady tvoří miliony produktů, které se často mezi sebou překrývají. K agregaci je vytvořena umělá inteligence, která v kooperaci s lidskou supervizí a korekcí slučuje nabídky e-shopů do srozumitelných a porovnatelných produktů v katalogu Zboží.cz.

V týmu Zboží.cz najdete vývojáře v C++, Pythonu a frontend je celý v Typescriptu/Reactu, nově se přepisuje na SSR v Next.JS. Pro přesnos dat se historicky používá protokol FastRPC, někde REST API. Poměrně detailně probíráme způsob nasazování nových verzí aplikace, monitoring služeb a další věci, které spadají pod termín SRE.

V Seznamu preferují pravidelné osobní setkání týmů, ale ani jim se v Covidové době nevyhnul částečný full remote. I na to přišla řeč, stejně tak jako na komunikační nástroje, které používají a v závěru probíráme, které pro které role hledají ve Zboží.cz nové vývojáře.

Doufáme, že vás tento díl bude bavit alespoň tak, jak nás bavilo jeho natáčení.

Video

Pouze audio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.