Co se v roce 2018 semlelo v Kafemlejnku

Nový rok je hezká příležitost k bilancování a už jsme ho nějakou dobu nedělali, tak jsem byl sám zvědav, jak si vlastně stojíme. Letos jsme pro vás připravili 12 nových dílů. Hlavní poděkování patří Tomášovi Hodrovi, který si na nás našel čas po večerech, i přes to, že letos zakládal vlastní produkční společnost.

Petr (Ferš) s Tomášem připravují i nový nahrávací setup, který by nám mohl přinést významné ušetření času a práce na zpracování. V jediném malém kufříčku bude Tomáš schopný realtimově díl sestříhat do (téměř) finální podoby rovnou v průběhu natáčení. Bohužel nám ještě jedna klíčová komponenta chybí, ale třebas se k tomu brzy dohrabeme.

Petrovi se slibně rozvíjí jeho startup Dativery, kde letos zveřejnili mimo jiné i integraci účetních systémů s Rossum Elis, která umožňuje automatické účtování opakujících se dokladů ve firmě. Velký potenciál má i jeho nabídka integrací účetních/ERP systémů s e-shopy, kde jsme s ním v jednání i my ve Forrestu. Jeho čas pro Kafemlejnek se tedy letos zúžil převážně na natáčení a materiální podporu.

Ani já jsem se letos úplně nenudil – ve firmě jsem od loňska přebíral vývoj našeho e-shopového řešení, s čímž souvisí i jeho přebudování. Nebudu zabíhat do detailů, třeba někdy příště. Významnou událostí bylo i letošní 10. výročí ne-konference jOpenSpace, které mělo rekordní účast i rozpočet. Videozáznamy je možné shlédnout zde. A krom toho jsem si splnil i dětský sen a začal jsem s přístrojovým potápěním.

Dost už ale osobních věcí – pojďme se spolu podívat na statistiky podcastu v roce 2018:

YouTube

Původně mělo být naším primárním kanálem, ale sledovanost videí nedosahuje výkonu, který máme na audio verzích. Přesto si myslíme, že stojí za to vydržet a tenhle kanál podporovat i do budoucna. YouTube nám letos hodil i vidle do příjmů za reklamu (které i tak nebyly moc vysoké) a všem tvůrcům, kteří nemají alespoň 1000 odběratelů nic za reklamu nevyplácí.

Aktuálně nám stále chybí 93 odběratelů do této mety. Proto budeme rádi za váš subscribe i když nás posloucháte jen v audio verzi.

Oproti loňskému roku jsou naše čísla na YouTube o dost horší, ačkoliv kvalitních hostů a snad i obsahu jsme měli dostatek:

Statistiky sledování za rok 2018

V loňském roce se ovšem na statistikách podepsal výjimečné díly o hře Factorio, které nám kluci přeložili do angličtiny a zpropagovali na svém blogu.

Statistiky sledování za rok 2017
Výjimečné díly roku 2017

Je krásně vidět, že herní díly a díly na obecnější témata jasně vedou ve statistikách sledovanosti. Z mého pohledu informačně nabitější a hodnotnější díly pokulhávají. Naštěstí nás podcastování neživí a můžeme si dělat, co chceme – a za sebe říkám, že hardcorovější vývojářská témata určitě zachovat chceme i v budoucnu.

Naše divácká základna odpovídá i našim očekáváním – převážně chlapi (což je tedy škoda) zhruba v naší a mladší věkové skupině 25 – 45 let. Mladší skupiny oslovujeme herními díly. Zajímavé je, že nemáme vůbec žádný zásah ve skupinách 45+.

SoundCloud

Na SoundCloudu máme aktuálně 182 odběratelů, ale většina nás nejspíš sleduje přes další propojené kanály nebo RSS, takže se ve statistikách odběratelů neprojeví (13,3k z 16,6k přehrání máme přes RSS přehrávače).

Statistiky SoundCloud 2018

Ve statistikách za rok 2017 se úplně vymykají měsíce říjen, listopad a dál, kdy vyšly díly Factorio:


Statistiky SoundCloud 2017

Naše nejlepší letošní díly jsou tyto:

Top 10 dílů dle sledovanosti na SoundCloud

Zajímavé mohou být i statistiky podcast přehrávačů:

Spotify

Letos jsme mezi distribuční kanály přidali i mé oblíbené Spotify. Nedohledal jsem žádnou informaci, jestli se statistiky přehrání ve Spotify, projeví ve statistikách SoundCloudu (u iTunes, se tak dle mých informací děje) a proto je uvádím extra. Na Spotify jsme se objevili až letos někdy na konci října.

Statistiky poslechů na Spotify v 2018

Zatím to vypadá na opatrný začátek, ale třeba se časem platforma rozjede víc. Rozhodně je to jediná platforma, na které nás poslouchají i holky a “rentiéři” 60+ 🙂

Poděkování

Do nového roku 2019 vám všem přejeme totéž, co si přejeme i my – hodně úspěchů, zdraví a splněných přání. Víc času na sebe i své blízké, energii na to pomáhat i mimo okruh svých nejbližších a sílu překonávat překážky a svou lenost. Pochopení názorům ostatních a toleranci tam, kde se naše názory rozcházejí.

Šťastné a veselé …

4 thoughts on “Co se v roce 2018 semlelo v Kafemlejnku”

  1. Moc hezká rekapitulace 🙂 Přeju vám, ať v tom novém roce se vašemu pořadu daří na všech frontách; ve sledovanosti, posluchovosti i další propagaci. Děláte fajn věc.

  2. Moc dekuji Honzo a Petre, rad vas posloucham, zprijemnujete me cestovani autem.
    Drzim palce do noveho roku a hlavne hodne energie do toho vseho!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.