Díl 58. – CI/CD v GitLab

Ondra Šika se zabývá školením DevOps open-source technologií a do tohoto dílu jsme si ho pozvali, kvůli jeho znalostem v oblasti continuous integration / continuous deployment v GitLabu. Vzhledem, že jedno z jeho školení je přímo věnováno tomuto tématu, nemohli jsme získat nikoho lepšího.

GitLab je aplikace pro správu zdrojového kódu (git repository), která v sobě integruje řadu dalších oblastí vývojářského ekosystému a snaží se nabídnout all-in-one řešení. V posledních letech silně roste, protože má vstřícnou licenční politiku (jejich on-premise free tier obsahuje všechny základní funkcionality, které firma s 0 až 100 lidmi potřebuje) a zároveň velmi dobře integruje běžně používané open-source technologie (Git, Node, MarkDown, Docker, Prometheus, Jaeger, Sentry). Kromě repozitáře zdrojového kódu vám nabídne i repositář artefaktů (Docker registry, Maven repository, Node registry), issue tracking i CI. Jeho UI je napsáno ve Vue.js a je velmi plynulé a skvěle se s ním pracuje. S každou novou verzí přepadává celá řada užitečných funkcí z placených plánů do komunitní verze a tak si třeba od verze 13 můžete užívat třeba Service Desku nebo schvalování merge requestů. Všechny funkcionality má pokryté pomocí REST API, takže práce s GitLabem lze velmi dobře skriptovat.

To a plno dalších věcí jsme probrali v tomto díle s Ondrou Šikou a pokud se Vám zdá, že jsme mu nepokrytě dělali reklamu, máte pravdu. Reklama to byla ovšem zcela nezištná – prostě jsme byli s jeho školením natolik spokojeni (já a kolegové z FG.cz), že se to zkrátka na tomto díle projevilo. Snad vás tedy moje chvála neurazí.

Video

Pouze audio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.